TLAČOVÁ SPRÁVA hnutia SME RODINA – Boris Kollár
Zelená nafta, ďalší nástroj politického populizmu SNS
Bratislava, 9. februára 2018
Slovenská verejnosť je už dva roky systematický zavádzaná mohutnými marketingovými nástrojmi zo strany MPaRV SR. Predseda hnutia SME RODINA – Boris Kollár a expert hnutia pre oblasť poľnohospodárstva Jaroslav Karahuta na tlačovej konferencii konkrétne analyzovali projekt Zelená nafta – jeden z posledných škandálov ministerstva, ktorý opäť potvrdzuje nekoncepčnost a chaos v riadení rezortu pôdohospodárstva.
„Trápi nás, že Slovensko nie je potravinovo sebestačné a podpora poľnohospodárstva je chaotická a nedosahuje ani zďaleka úroveň okolitých štátov,“ upozornil Boris Kollár a dodal: „Keď sme na to poukázali, tak prišli so zelenou naftou.“ Predseda parlamentu prisľúbil rezortu pôdohospodárstva 20 – 40 mil. na daňovo zvýhodnenú tzv. zelenú naftu.“ Cieľom by malo byť naštartovanie špeciálnej rastlinnej a živočíšnej výroby a pomoc veľkým, ale aj malým poľnohospodárom.
Podľa SME RODINA sa jedná o doslova narýchlo „zbúchaný“ projekt, bez konkrétnych údajov, ako reakcia na padajúce preferencie hlavne SNS. Jedinú informáciu ktorú sme dostali, je suma cca 30 mil. eur. Či je to suma maximálna, minimálna, alebo či vôbec bude vyčerpaná je veľkým otáznikom. Zatiaľ nikto nevie, zrejme ani ministri Kažimír a Matečná, ako sa vlastne bude projekt zelenej nafty realizovať. Ešte pred pár dňami to podľa Matečnej mali byť nejaké normatívy a dnes sú to už vratky spotrebnej dane. Čiže jednoznačne sa jedná o rýchlu a nesystémovú reakciu na nespokojnosť poľnohospodárov, ktorých protest z 24.2.2018 sme podporili ako jediné politické zoskupenie.
Ako sme už deklarovali ohľadom zelenej nafty, občania SR pocítia efekt z tohto projektu iba vtedy, ak oproti surovinám bude súčasne dotovaný aj spracovateľský priemysel. Pokiaľ tento štát nepodporí investície do spracovania a logistiky ovocia a zeleniny a ostatných potravín, celý projekt zelenej nafty ostane ako podobné z dielne MP za posledné roky iba marketingovým výkrikom do tmy a iba v minimálnej miere to ovplyvní potravinovú sebestačnosť.
„Pokiaľ by mala byť zelená nafta na SK, tak ju podporíme, ale len na princípe normatívov na hektár produkčnej plochy alebo produkčnej jednotky rastlinnej, alebo živočíšnej produkcie, vrátane ovocia a zeleniny,“ vyhlásil Jaroslav Karahuta a ďalej pokračoval: „Preto jednoznačne by sme mali tých 30 mil. eur rozdeliť systémom transparentných normatívov a nie formou daňovo uznanej vratky spotrebnej dane.“
Vyjadrenie Kažimíra ohľadom dojednania podmienok v Bruseli, aby to nebola neoprávnená štátna pomoc je smiešne, pretože zelená nafta funguje napríklad aj v Poľsku a v ČR a, tak nevidím dôvod, aby nemohla byť aj u nás. Zelená nafta bola aj u nás od roku 2002, ale z dôvodu jej netransparentnosti a podozrení z daňových únikov bola 1.11.2011 zrušená.
Hnutie SME RODINA nepodporí dnes, ani v budúcnosti žiaden návrh Zelenej nafty spojený len s vratkami spotrebnej dane, ale bude trvať na jej realizácii cestou presne stanovených normatívov, aby celý proces bol maximálne transparentný, bez možnosti korupcie a trestnej činnosti, ktorej svedkami sme boli pred rokom 2011. Navrhovaný spôsob z dielne MPaRV považujeme za nesystémový, chaotický a veľmi zložitý, ktorý určite nesplní zámer pomoci malým a stredným producentom v špecializovanej rastlinnej a živočíšnej výrobe a nebude podporou pre malých a stredných podnikateľov a tiež neovplyvní pretrvávajúci prepad potravinovej sebestačnosti SR.
Za hnutie SME RODINA – Boris Kollár, tlačové oddelenie.