Články

Návrh zákona o 20% limite pre agentúrne zamestnávanie

TLAČOVÁ SPRÁVA hnutia SME RODINA – Boris Kollár

Návrh zákona o 20% limite pre agentúrne zamestnávanie

Bratislava 24. január 2018

Počet cudzincov zo štátov mimo Európskej únie pracujúcich na Slovensku raketovo stúpa. Príliv lacnej pracovnej sily z krajín mimo Európskej únie sa začal výrazne zväčšovať po podpise Investičnej zmluvy s Jaguárom. Hnutie SME RODINA – Boris Kollár chce ochrániť slovenský pracovný trh zavedením maximálnej 20 percentnej hranice  počtu  pracovníkov, zahraničných  či domácich, ktorí môžu byť zamestnávaní cez agentúry.

Až 90% Srbov pracujúcich na Slovensku sú operátori a nízkokvalifikovaní pracovníci. Len 10% Srbov pracujúcich na Slovensku sú vyššie kvalifikovaná pracovná sila. Zamestnávatelia tak účelovo najímajú pracovníkov z krajín mimo Slovenska, pretože nechcú zvyšovať platy Slovákom. „Ak premiér Fico a minister práce Richter tvrdia, že na Slovensku je nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, tak to svedčí len o tom, že dostatok kvalifikovanej pracovnej sily najviac chýba vo vláde“, uviedol predkladateľ návrhu Milan Krajniak.

Kým v susednom Maďarsku za minulý rok narástli mzdy v priemysle o 12%, tak na Slovensku stúpli len o 6%. „Keďže chceme, aby mzdy na Slovensku rástli minimálne takým rýchlym tempom ako v Maďarsku, našim zákonom tak stanovujeme 20-percentný strop pre agentúrnych zamestnancov vo firmách. Týmto spôsobom výrazne obmedzíme počet cudzincov pracujúcich na Slovensku, pretože veľká časť z nich pracuje na Slovensku cez pracovné agentúry“, upozornil vo svojom vystúpení poslanec Milan Krajniak.

Máme dlhodobý nedostatok pracovnej sily, pretože státisíce Slovákov sú v zahraničí. Ak by sme im adekvátne zvýšili plat, mnohí by sa vrátili. „Ak by tu nedostali almužnu, ale trošku slušný plat, mnohí z nich by sa vrátili, majú tú zázemie. Keď sme pred dvoma rokmi začali s exekučnou amnestiu, mnohí sa nám smiali. A dnes je exekučná amnestia témou. Pred rokom sme mali programovú konferenciu – Starostlivý štát , kde sme hovorili, že naša ekonomika má na zvýšenie plátov. Dnes je to témou toho roka.  Musí tu byť  niekto, nejaká politická sila, ktorá ma víziu, prináša témy a spustí lavínu riešenia problémov. A či sa to niekomu páči alebo nie,  SME RODINA takou stranou je“, uzavrel predseda hnutia Boris Kollár.

 

Za hnutie SME RODINA – Boris Kollár

Zvolávateľ tlačovej konferencie

podpredseda hnutia Milan Krajniak

Tlačovú správu si môžete stiahnuť v PDF formáte (PDF)

Komentáre

komentárov