Články

Národný potravinový katalóg je zbabraný projekt

Tlačová správa hnutia SME RODINA

Národný potravinový katalóg je zbabraný projekt

Bratislava, 4. júna 2020

Poslanci SME RODINA Jaroslav Karahuta, Patrick Linhart a špecialista na IT Ján Jedinák na dnešnej tlačovej konferencii informovali o tom prečo skončil jeden z najväčších projektov bývalého ministra pôdohospodárstva týkajúcej sa sofistikovanej podpory predaja Slovenských potravín, ktorý stál daňových poplatníkov takmer 1,2 mil. EUR totálnym fiaskom.

Poslanci hnutia Sme rodina Jaroslav Karahuta a Patrick Linhart spolu so špecialistom na IT Jánom Jedinákom dnes na tlačovom brífingu apelovali na skutočnosť, že cieľom projektu Národného potravinového katalógu nebola podpora domácich producentov potravín, ale obyčajný biznis za štátne, čiže za peniaze nás obyčajných daňových poplatníkov.

„Tento slávny projekt stál štátny rozpočet takmer 1,2 mil. EUR. Len pre porovnanie štátna pomoc za 2018 pre celý rezort pôdohospodárstva bola schválená vo výške 1 mil. EUR, čo je jeden kravín pre 200 kráv“ zdôraznil Jaroslav Karahuta.

„Ako potravinový kritik a predseda organizácie Testy Potravín, ktorá kontrolovala potravinárov, ako aj prácu ministerstva pôdohospodárstva som sa dostal k informáciám, poukazujúc na korupciu a nekalé praktiky poniektorých najvyššie postavených zamestnancov ministerstva, ako aj o zámerne vytunelovanom projekte Národný Potravinová Katalóg“ objasnil poslanec potravinový kritik a poslanec hnutia Sme rodina Patrick Linhart.

Na základe všetkých informácií bola zo strany terajšieho poslanca a člena výboru pre poľnohospodárstvo Patricka Linharta podané trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a Trestného činu zneužívania verejného činiteľa, ktorého sa podľa poslancov dopustilo ministerstvo pôdohospodárstva. „Projekt sa z IT stránky skladal z dvoch častí, jednou bola webová stránka a druhou informačný systém. Odhadovaná cena stránky bola približne 200 eur a samotný systém nacenil na zhruba 60.000 eur. Podľa názorov odborníkov stačilo použiť existujúci systém, ktorý by sa doprogramoval podľa potrieb NPK“ skonštatoval IT špecialista hnutia Sme rodina Ján Jedinák.

Tento projekt mal za cieľ poskytnúť kupujúcim pestrú paletu potravín s vysokými
kritériami kvality. V skutočnosti to však bol len „biznis za štátne peniaze“ Priblížil Karahuta.

„Tento projekt sa nemohol skončiť inak ako v rukách policajných vyšetrovateľov „myslí si.

Poslanci zo sme rodina sú za to, aby sa vytvoril štátny e-shop, kde by boli poctivý výrobcovia. „Zaoberáme sa myšlienkou odbytných štátnych predajní, ktoré by regulovali aj ceny na trhoch. Potravinový semafor budem podávať ako svoj poslanecký návrh koncom septembra do pléna,“ doplnil Linhart.

Komentáre

komentárov