Články

Poslankyňa Petra Krištúfková žiada obedy zadarmo aj pre žiakov osemročných gymnázií!

Bratislava 02.05.2023

Návrh poslankyne Petry Krištúfkovej (SME RODINA), vďaka ktorému budú mať obedy zadarmo aj žiaci osemročných gymnázií prešiel v parlamente 1. čítaním!

Návrh poslankyne Petry Krištúfkovej, vďaka ktorému sa zavedú obedy zadarmo pre deti osemročných gymnázií, si v parlamente získal podporu prítomných poslancov v 1. čítaní. Poslankyňa tak reaguje na zvýšenie finančných pásiem ministerstvom školstva a rozhodla sa ďalším zákonom podať pomocnú ruku rodinám s deťmi. ,,Nakoľko k zvýšeniu finančných pásiem ministerstvom školstva prišlo v decembri 2022 s účinnosťou od januára 2023, bolo z môjho pohľadu nutné reagovať hneď. Pretože pásma si jednotlivé zastupiteľstvá schvaľovali počas obdobia január až marec. Minulý rok mali rodičia možnosť si vybrať, či budú poberať daňový bonus, alebo dotáciu na obedy. Ale vzhľadom na nové finančné pásma a tým pádom zvýšenú cenu obedov , som expresne a prioritne riešila obedy pre deti v ZŠ a poslednom ročníku MŠ, pretože na dotáciu na stravu pre tieto deti som mala aj financie aj podporu v parlamente,“ informovala poslankyňa za hnutie Sme rodina Petra Krištúfková.

Hlavným cieľom návrhu zákona je zavedenie dotácie na podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa aj pre približne 11 000 detí navštevujúcich prvé štyri ročníky škôl s osemročným vzdelávacím programov, tzv. osemročné gymnáziá, ktoré takúto dotáciu ešte nikdy predtým nedostávali. ,,Vedela som, že po zavedení obedov zadarmo pre žiakov v ZŠ a poslednom ročníku MŠ bude potrebné urobiť ďalšiu novelu, ktorou zavediem dotáciu na stravu aj žiakom osemročných gymnázií. Tieto deti dotáciu na stravu doteraz nikdy nedostávali, takže ide o úplne novú úpravu a ďalšie finančné vplyvy a potrebnú hlbšiu analýzu,“ objasnila poslankyňa NR SR Petra Krištúfková.

Účinnosť predloženého návrhu zákona je navrhnutá od 1. septembra 2023. ,,Ak by som deti navštevujúce osemročné gymnáziá riešila spolu s deťmi navštevujúcimi ZŠ a posledný ročník MŠ, nemohla by som návrh presadiť tak, aby bol pre drvivú väčšinu detí účinný od 1. mája. S návrhom prichádzam ihneď ako to bolo možné,“ dodala poslankyňa za hnutie Sme rodina Petra Krištúfková.  

Komentáre

komentárov