Články

Tlačová správa : Zákon o zákaze stavby mešít na Slovensku

TLAČOVÁ SPRÁVA hnutia SME RODINA – Boris Kollár

Zákon o zákaze stavby mešít na Slovensku.

Bratislava 28. februára

Európa je už dlho terčom islamského terorizmu. Londýn, Paríž Berlín – útoky sú k nám čoraz bližšie.  Atentátnici boli naverbovaní a po akcii sa skrývali v mešitách. Chceme pomôcť ľuďom na Slovensku, aby aj naďalej mohli viesť bezpečný život. Mešity predstavujú bezpečnostné riziko. Jednoduchšie je mešity nedovoliť postaviť ako postavené búrať alebo zakazovať. Napríklad vo Francúzsku zavreli minulý rok 20 mešít a plánujú ich zavrieť ďalších 100. Do parlamentu predkladáme návrh zákona, ktorý má  stavbe mešít na Slovensku zabrániť. 

Keď v roku 2001 islamskí teroristi zničili Dvojičky v New Yorku a zabili tisíce ľudí, zdalo sa nám, že je to ďaleko a nás na Slovensku sa to veľmi netýka. Keď v roku v roku 2004 zabili islamskí teroristi v Madride 191 ľudí, stále to bolo 1 900 kilometrov od Slovenska. Keď islamskí teroristi zabili v roku 2005 v Londýne 56 ľudí, bolo to 1 300 kilometrov od Slovenska. V roku 2015, keď islamskí teroristi zabili v Paríži 130 ľudí, už to bolo iba 1 100 kilometrov od Slovenska. Brusel v marci 2016, 20 mŕtvych – to už bolo iba 1 000 kilometrov od Slovenska. A pred dvomi mesiacmi v Berlíne islamský terorista zabil 12 ľudí na Vianočných trhoch – to už bolo iba 500 kilometrov od Slovenska.

Blíži sa to k nám. 21. januára 2017 oznámila rakúska polícia, že zabránila tesne pred uskutočnením teroristickému úroku vo viedenskom metre. Islamský terorista plánoval bombový útok vo viedenskom metre, ale rakúska polícia ho našťastie zadržala. To už je iba mesiac dozadu a iba 60 kilometrov od slovenských hraníc.

Ako chceme hrozbe takýchto útokov čo najviac zabrániť? Musíme zabrániť vzniku náborových centier pre islamských teroristov. A takýmito miestami pre verbovanie budúcich teroristov sú práve mešity. Islamský terorista z Berlína sa dokonca po útoku v mešite aj skrýval. Amedy Coulibaly, terorista z prípadu Charlie Hebdo sa na videu zverejnenom po atentáte vyhrážal Francúzom, že francúzske mešity sú plné odhodlaných mladých moslimov, ktorí na Francúzov čoskoro opäť zaútočia.

Ako reagujú štáty západnej Európy na bezpečnostné riziká spojené s mešitami? Vo Francúzsku zavreli minulý rok 20 mešít a plánujú zavrieť ďalších 100. V Belgicku zavreli mešitu v bruselskej štvrti Molenbeek, kde sa po útoku skrýval hľadaný terorista z Paríža. V Berlíne pred týždňom zavreli mešitu, v ktorej sa pohyboval atentátnik z Vianočných trhov.

Je lepšie bezpečnostnému riziku spojenému s mešitami predísť tým, že nedovolíme ich stavanie na Slovensku. Je lepšie vôbec mešity nepovoliť, ako ich potom zakazovať. Bezpečnostné riziko je natoľko veľké, že Slovensko by malo prikročiť k tomuto kroku. Tu nemáme mešity. A tak by to malo aj zostať.

Je pre nás dôležité vedieť, že  najväčšie percento podporovateľov islamského radikalizmu spomedzi moslimov v krajinách EÚ okrem Británie je v Rakúsku – viac ako 50 percent moslimov  je prívržencami radikálnych názorov. V Nemecku je to iba 30 percent. Rakúsko je náš sused a bezpečnostné riziko je preto reálne.

Zákon o zákaze stavby mešít na Slovensku je novelou stavebného zákona a zákona o cirkvách. V stavebnom zákone definujeme náboženskú stavbu. A potom je zadefinovaná povinnosť stavebného úradu, aby si pred udelením stavebného povolenia na náboženskú stavbu vyžiadal stanovisko ministerstva kultúry, či ide o registrovanú cirkev na Slovensku. Ak nie, stavebné povolenie nebude udelené.

V druhej časti sa mení zákon o registrovaní cirkvi takým spôsobom, že každá novoregistrovaná cirkev bude najskôr registrovaná iba na skúšobné obdobie piatich rokov, po vyžiadaní stanoviska ministerstva kultúry od Slovenskej informačnej služby, že táto novoregistrovaná cirkev nepredstavuje bezpečnostné riziko. Po  piatich rokoch si ministerstvo kultúry vyžiada druhé stanovisko Slovenskej informačnej služby, či činnosť novoregistrovanej cirkvi nepredstavuje bezpečnostné riziko pre Slovensko. Ak nie, novoregistrovaná cirkev dostane definitívu. Ak bude novoregistrovaná cirkev predstavovať bezpečnostné riziko, jej registrácia bude zrušená.

Tlačovú správu si môžete stiahnuť v PDF formáte (PDF)

Komentáre

komentárov