Články

Novela zákona o sociálnom poistení pomôže deťom s poruchami autistického spektra

Novela zákona o sociálnom poistení pomôže deťom s poruchami autistického spektra

Bratislava, 21.september 2021

Zákon o sociálnom poistení, ktorého spolupredkladateľkou je poslankyňa NR SR Zuzana Šebová (SME RODINA) získal na prebiehajúcej 40. schôdzi parlamentu podporu 131 prítomných poslancov.

Poslankyňa hnutia Sme rodina Zuzana Šebová na prebiehajúcej schôdzi parlamentu ako jedna z predkladateliek návrhu zákona o sociálnom poistení, dnes k predmetnému návrhu vystúpila v rozprave počas ktorej zdôraznila dôležitosť prijatia tohto zákona z pohľadu rodiny, do ktorej sa dieťa so zdravotným postihnutím narodí. ,,Keď sa dieťa narodí a diagnostikujú mu určité postihnutie, je dôležité, aby rodina cítila určitú oporu, pomoc, lebo rodina sa musí vyrovnať s faktom, že ich dieťa je iné. Mnoho rodičov sa s týmto faktom,  zmieri a snaží sa dať dieťaťu všetko, čo je v ich silách. No mnoho rodičov sa s tým nevie vyrovnať a svoje dieťa zveria do ústavnej starostlivosti, “ povedala v úvode rozpravy poslankyňa NR SR Zuzana Šebová.

Podľa poslankyne Šebovej majú rodičia zákonitú obavu z toho, či zvládnu výchovu postihnutého dieťaťa, pretože bez ohľadu na náročnosť postihnutia to každý rodič ťažko prežíva. ,,Je nutné takúto rodinu podporovať nielen ekonomicky, ale predovšetkým jej poskytnúť odbornú lekársku a metodickú pomoc i psychologický servis, smerovaný ako k dieťaťu samotnému, tak i k jeho rodičom, pretože starostlivosť o takéto dieťa predstavuje vysokú mieru psychickej, fyzickej záťaže i stresov, ktoré môžu narušiť nielen osobnosť rodičov, ale i samotnú stabilitu rodiny,” spresnila poslankyňa NR SR Zuzana Šebová.

Uvedený zákon si dnes získal podporu 131 prítomných poslancov a jeho účinnosť je navrhovaná od 1. novembra 2021 a jeho hlavným cieľom je predísť nutnosti porovnania niektorých chorôb s inou chorobou, ktorá je svojim funkčným dopadom najviac porovnateľná. ,,Mám za to, že štát by mal v maximálnej miere podávať pomocnú ruku rodičom, ktorí sa starajú o deti a dospelých s hendikepom. Verím, že týmto návrhom zákona urobíme aspoň malý krok k zlepšeniu situácie takýchto rodín, nech vedia, že spoločnosť na nich nezabudla,” dodala na záver poslankyňa za hnutie Sme rodina Zuzana Šebová.

Komentáre

komentárov